Zelensky: Komision hetimor të OKB-së për Kremençukun

FORCAT RUSE VAZHDOJNË TA BOMBARDOJNË QYTETIN E LISIÇANSKUT

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i kërkoi Këshillit të Sigurimit të OKB-së të martën të dërgojë një komision hetimor për të vërtetuar se qendra tregtare Kremenchuk u shkatërrua nga një raketë ruse.

Gjatë një ndërhyrjeje të drejtpërdrejtë përpara Këshillit, e dyta e tij pas fjalimit të parë më 5 prill, presidenti ukrainas kërkoi edhe një herë që Rusia të përjashtohej nga selia e saj e përhershme në Këshillin e Sigurimit dhe të krijohej një gjykatë për të gjykuar “aktet e përditshme terroriste ” të Moskës.

“Rusia nuk duhet të ketë të drejtën e votës” në çështjet që lidhen me luftën në Ukrainë dhe “nuk ka të drejtë të qëndrojë në Këshillin e Sigurimit”, tha ai, duke e quajtur këtë vend një “shtet terrorist” që duhet “dënohet, deklaroi Prersidenti i Ukrainës Volodymye Zelensky

 Sulmi rus në Kremenchuk la rreth njëzet të vdekur dhe dhjetëra të plagosur dhe të zhdukur.

Njëmbëdhjetë pjesë të trupave janë gjetur në vendin e shpërthimit në qendrën tregtare të Kremencukut, ndërkohë që 54 persona janë shtruar në spital, 35 prej të cilëve janë plagosur rëndë. Si pasojë e sulmit jetën e kanë humbur 18 persona. Kryeprokurori i rajonit të Poltavës, Anton Stoletniy, tha se tre të katërtat e strukturave të qendrës tregtare ishin “çmontuar” deri më tani, me 300 shpëtimtarë që e kryejnë këtë detyrë.

Forcat ruse janë duke bombarduar qytetin e Lisiçanskut dhe zyrtarët rajonalë ukrainas, e kanë përshkruar situatën si “shumë të vështirë”. Ky është qyteti i fundit që kontrollohet nga forcat ushtarake të Ukrainës në lindje të shtetit. Inteligjenca britanike ka thënë në përditësimin e saj të fundit më 29 qershor se forcat ruse vazhdojnë të bëjnë përparim në tentimet e tyre për rrethim të Lisiçanskut./KlanMacedonia

Lexo gjithashtu
Total
0
Share