Rusia kërkon të sfidojë SHBA-në në lidhje me kandidatin amerikan që do të kryesojë Bankën Botërore!

Rusia po konsultohet me aleatët e saj për të sfiduar kandidatin e SHBA-së për të kryesuar Bankën Botërore, tha të martën përfaqësuesi më i lartë i Moskës në bankë, një lëvizje që mund të komplikojë atë që pritej të ishte një proces i qetë pasardhës.

Rusia mbetet një anëtare me të drejtë vote të Bankës Botërore, megjithëse banka ndërpreu të gjitha programet në Rusi dhe Bjellorusi marsin e kaluar, duke përmendur atë që ajo e quajti “armiqësitë kundër popullit të Ukrainës” pas pushtimit të Rusisë.

Roman Marshavin, drejtori ekzekutiv i Bankës Botërore që përfaqëson Rusinë dhe Sirinë, tha se “lista e kandidatëve të mundshëm dhe konsultimet janë ende në vazhdim”, por nuk dha detaje. Ai tha se vendimi do të merret në Moskë. Planet e Rusisë u raportuan fillimisht nga agjencia shtetërore ruse e lajmeve TASS.

Ai citoi Marshavin të thoshte se ai ishte në diskutime me vende të tjera rreth kandidatëve të mundshëm, duke përfshirë financierë rusë dhe ekonomistë të huaj, ish-krerë të organizatave ndërkombëtare, si dhe disa ish-ministra të financave dhe drejtues të bankave qendrore.

Presidenti i SHBA Joe Biden muajin e kaluar emëroi ish-drejtorin ekzekutiv të Mastercard Ajay Banga, 63 vjeç, për të zëvendësuar David Malpass në krye të Bankës Botërore, e cila mbikëqyr miliarda dollarë financime për vendet në zhvillim.

Banga, i cili po udhëton në Afrikë këtë javë, javën e kaluar tha se kishte fituar tashmë mbështetje nga India, Gana dhe Kenia. Ai gjithashtu mori vlerësime pozitive nga Franca dhe Gjermania në takimin e muajit të kaluar të zyrtarëve të financave të Grupit 20 dhe të martën fitoi miratimin e Bangladeshit.

Ndërsa banka do të pranojë nominime nga vende të tjera deri më 29 mars, nominimi i Biden siguron vetëm se Banga do të përmbushë rolin. Banka Botërore është drejtuar nga dikush nga Shtetet e Bashkuara, aksioneri dominues i huadhënësit, që nga themelimi i saj në fund të Luftës së Dytë Botërore.

Një sfidë nga Rusia ose një vend aleat nuk ka gjasa të ndryshojë rezultatin, duke pasur parasysh strukturën e aksioneve, por ajo mund të ekspozojë tensionet në zjarr midis SHBA-së dhe vendeve perëndimore dhe Kinës – aksioneri i tretë më i madh i bankës – mbi Bankën dhe institucionet e tjera financiare globale.

/ SCAN

Lexo gjithashtu
Total
0
Share