Franca pranon emigrantet dhe kritikon refuzimin e Italisë

“Ocean Viking” me mbi 200 persona u ankorua ne Toulon, mosmarrëveshja me dy vendeve për emigracionin rrezikon të përsëritet

Anija “Ocean Viking” me mbi 200 persona në bord u ankorua në portin francez të Toulon. Ministri i brendshëm francez ka deklaruar se ky është një veprim i jashtëzakonshëm duke kritikuar qeverinë e re të ekstremit të djathtë të Italisë për refuzimin e saj për të ndihmuar anijen.

Ocean Viking, anije e operuar nga një organizatë joqeveritare franceze, i kishte marrë emigrantët në det pranë bregut të Libisë përpara se ata të kalonin javë të tëra duke kërkuar një port për t’i pranuar ata.

Franca nuk kishte lejuar kurrë më parë një anije shpëtimi që transportonte emigrantë të zbarkonte në bregdetin e saj, por këtë herë e bëri këtë sepse Italia kishte refuzuar hyrjen. Darmanin tha se emigrantët ishin përgjegjësi e Italisë sipas rregullave të BE-së dhe se masa franceze nuk do të ndikonte veprimet e ardhshme. Emigrantët pjesa më e madhe të cilëve kanë ardhur nga vendet e Lindes së Mesme për shkak të varfërisë do të marrin ndihmë mjekësore dhe mund të bëjnë aplikime për azil.

Meloni po përballet me provën e parë të politikës së saj të imigracionit dhe planit anti-emigrues, i cili parashikon shtyrjen e azilkërkuesve kryesisht meshkuj të moshës madhore të shpëtuar në Mesdheut qendror të cilin autoritetet italiane nuk i konsiderojnë të kualifikuar për mbrojtje ndërkombëtare. Qeveria e Melonit ka akuzuar anijet bamirëse se veprojnë si një shërbim taksi de facto për njerëzit që kërkojnë një jetë më të mirë në Evropë dhe i ka kërcënuar me gjoba.

Mosmarrëveshja Francë-Itali rrezikon të kthehet në një përsëritje të përplasjeve të egra të emigracionit në BE të katër viteve më parë, kur pati një përkeqësim të marrëdhënieve mes një grindjeje midis presidentit francez Emmanuel Macron dhe ministrit të Brendshëm populist të Italisë në atë kohë, Matteo Salvini.

Sipas ligjit ndërkombëtar, anijet në rrezik që transportojnë emigrant të shpëtuar duhet të lejohen të hyjnë në portin më të afërt. Në qershor, rreth një disa vende të BE-së, përfshirë Francën, ranë dakord të pranonin njerëz që mbërrinin në Itali dhe pika të tjera kryesore hyrëse. Deri më tani këtë vit, 164 azilkërkues janë zhvendosur nga Italia në vendet e tjera të BE-së. Por kjo është një pjesë e vogël e më shumë se 88,000 që kanë arritur në brigjet e Italisë deri më tani këtë vit.

Klan News

Lexo gjithashtu
Total
0
Share