Basketboll: Barcelona doli fituese ndaj Real Madridit në derbin e Euroligës

Tetë fitore  tԯ vendasve dhe vetë një fitore të ekiupieve mysafire është epilogu i xhiros sЍ 18-të në Euroligën e baskertbollit të meshkujve ku skuadra e Real Madrid vazhdon kryesimin e vetmnuar me 16 fitore e 2 humbje para Virtus Bolgma  që ka 13 fitore e 5 humbje dhe në pozitën e tretë është Barcelona që ka  12 fitore e 6 disfata.

Ndeshje më interesante e javës së 18-të në Euroligën e basketbollit ishte ajo mes  dy  skuadrave gjigante të Spanjës, Barcelona – Real Madridi e cila përfundoi me fitoren e katalonasve me rezultatin 93-78. Te Barcelona lojtari më efikas ishte
Jan Vesely i cili realizoi 27 pikë e 4 kërcime, ndërsa te Real Madridi më efikas  ishin Džanan Musa me 19 pikë 3 kërcime e 2 asiste si dhe Mario Hezonja i  cili reallizoi 16 pikë 5 kërcime e 2 asiste.

 Vlenë të përmendet se fitoren e vetme në xhiron e 18-të e ka shënuare Crvena Zvezda  në përballjen me Fenerbahçen në Stamboll me rezultatin 85-76.

Tetë skuadrat që pretendojnë play off-in jan♪7 Real Madridi, Virtus Bolgma,  Barcelona, Maccabi Tel Aviv, Panatinaikos, Olympikaosi, Monaco dhe Partizani.

Java e 18 e Euroligës, rezultatet:

Barcelona – Real Madrid  83 – 78

Baskonia  – Panathinaikos 75 – 73

Virtus  – Bayern 85 – 83

Valencia – Anadolu Efes 93 – 88

Partizan – Lyon-Villeurbanne 90 – 77

Olympiakos – Milano 79 – 74

Maccabi Tel Aviv – Monaco 93 – 83

Zalgiris Kaunas – Alba Berlin 77 – 71

Fenerbahce – Crvena Zvezda 76 – 85

Lexo gjithashtu
Total
0
Share