Zelensky: Pranimi i Ukrainës në BE do të forcojë bllokun

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky shpreson se vendit të tij do t’i jepet statusi i kandidatit për në BE, traporton BBC.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Në një fjalim të vonë, Zelensky tha se faza përfundimtare e “maratonës së madhe diplomatike” filloi sot.

“Dhe në këtë maratonë ne jemi në fakt së bashku me Bashkimin Evropian – në një ekip, dhe ky ekip duhet të fitojë.

“Jam i bindur se ky vendim mund të forcojë jo vetëm shtetin tonë, por edhe të gjithë Bashkimin Evropian”, tha Zelensky.

Ai shtoi se është i sigurt se vendi do të marrë së shpejti një përgjigje. Dje, shefja e BE-së Ursula von der Leyen, e cila zhvilloi bisedime me të në Kiev, tha se Ukrainës do t’i thuhet javën e ardhshme nëse mund të përparojë në fazën tjetër të bashkimit me bllokun.

Zelensky foli gjithashtu për krenarinë e tij për trupat ukrainase që po mbrojnë qytetin kyç lindor të Severodonetsk, duke shtuar se luftimet “të ashpra” në rrugët e qytetit vazhdojnë.

“Unë jam krenar për të gjithë mbrojtësit tanë që arritën të ndalojnë përparimin e këtyre njerëzve armiqësor… dhe të mbajnë mbrojtjen tonë të fortë,” tha ai.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share