Vuçiq: Shpresoj, por nuk jam i sigurt se do ketë zgjidhje për Maqedoninë e Veriut

epa10028981 Serbian President Aleksandar Vucic speaks to media as he arrives for an EU-Western Balkans leaders’ meeting in Brussels, Belgium, 23 June 2022. The progress on EU integration and the challenges which the Western Balkans countries face in connection to the Russian invasion of Ukraine are topping the agenda when EU and Western Balkan leaders meet prior a European Council meeting. EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Presidenti serb Alekasandar Vuçiq deklaroi se shpreson por nuk është i sigurt se do ketë zgjidhje për heqjen e vetos bullgare dhe zhbllokim të eurointegrimit për  Maqedoninë e Veriut.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Për qëndrimin e Beogradit ndaj Shkupit, Vuçiq tha se Maqedonia e Veriut është vend vëllazëror dhe mik për Serbinë

Gjithçka që ju ndjeni në Shkup, ne e ndjejmë në Beograd. Ne nuk presim asgjë nga ju. Ne presim të zhvillojmë marrëdhënie miqësore dhe vëllazërore dhe besoj se do të jemi gjithmonë bashkë në rrugët evropiane dhe në të gjitha rrugët e tjera”, shtoi Vuçiq.

 

Lexo gjithashtu
Total
0
Share