Vdekja e turistes angleze në Sarandë, arrestohet përgjegjësi i ekspeditës së zhytjes

Një ditë pasi një turiste angleze gjeti vdekjen gjatë një ekspedite zhytjeje në Sarandë, autoritetet policore njoftuan arrestimin e përgjegjësit të kësaj ekspedite. Bëhet fjalë për një 45-vjeçar, i cili sipas policisë kishte punësuar në mënyrë të paligjshme instruktoren e zhytjes në grupin e tij të punës, si dhe nuk ka siguruar kushtet e nevojshme teknike për zhytje.

“Nga specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Sarandë u arrestua në flagrancë shtetasi S. K., 45 vjeç, banues në Sarandë, për veprat penale “Shkelja e rregullave të mbrojtjes në punë” dhe “Punësimi i paligjshëm”, pasi ditën e djeshme, në vendin e quajtur “Vapori i mbytur”, gjatë ekspeditës së zhytjes, me përgjegjës këtë shtetas, është mbytur shtetasja angleze R. G., 29 vjeçe. Nga verifikimet ka rezultuar se shtetasi S. K. e kishte punësuar në mënyrë të paligjshme instruktoren e zhytjes, në grupin e tij të punës, si dhe nuk ka siguruar kushtet e nevojshme teknike për zhytje”, tha policia në një njoftim për mediat./tvklan.al

Lexo gjithashtu
Total
0
Share