Vazhdojnë protestat para Qeverisë së RMV-së kundër propozimit francez

Nën moton “Ultimatum – Jo faleminderit” përpara Qeverisë , edhe sot  ka vazhduar protesta kundër pranimit të “propozimit francez” për heqjen e vetos bullgare dhe fillim të bisedimeve të Maqedonisë së Veriut me BE-në.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Demonstruesit sot do të lëvizin nga Kuvendi në Qeveri, më pas para Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe do të kthehen sërish para Kuvendit të Maqedonisë.

Kujtojme se në Protestat e mbrëmshme të opozitës maqedonase rezultuan me dhjetëra policë të lënduar por edhe me 11 persona të ndaluar nga policia. Partitë e koalicionit qeveritar akuzojnë se pas protestave qëndrojnë VMRO-DPMNE-ja dhe “E Majta” pro-ruse. Opozita maqedonase me akuza se dhuna është vepër e provokatorëve të policisë.

Për dhunën  dhe incidentet e mbrëmshme kanë reaguar edhe partitë shqiptare. Ndërkaq, Euroambasadori Dejvid Gir ka bërë thirrje për qetësi dhe maturi./KlanMmacedonia/

Lexo gjithashtu
Total
0
Share