Ushtria amerikane godet më shumë raketa në zonat e kontrolluara nga Houthi

Ushtria amerikane tha se kishte goditur më shumë pajisje dhe raketa në zonat e kontrolluara nga Houthi të Jemenit, të cilat ishin përgatitur të hidheshin kundër anijeve në Detin e Kuq.

Sulmet u zhvilluan të shtunën pasdite në veri të Al Hudaydah, Jemen, shkroi Komanda Qendrore e SHBA (Centcom) në X.

“Forcat e Komandës Qendrore të SHBA (CENTCOM) kryen me sukses sulme vetëmbrojtëse kundër dy anijeve sipërfaqësore pa pilot (USV) dhe tre raketave të lëvizshme të lundrimit kundër anijeve (ASCM) në veri të Al Hudaydah, Jemen, që ishin përgatitur të niseshin kundër anijeve në Detin e Kuq”, thuhet në deklaratë, raporton Klankosova.tv.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share