Erdogan përsëri kritikon ashpër Izraelin: Të dalë nga kjo “gjendje çmendurie” dhe t’i ndalë sulmet në Gaza

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan i ka bërë thirrje Izraelit që të ndalojë sulmet e tij të vazhdueshme në Gaza dhe të dalë nga kjo “gjendje çmendurie”, pasi intensifikoi operacionet e tij brenda natës.

“Bombardimet izraelite në rritje dhe intensifikimi i vazhdueshëm i drejtuara drejt Gazës kanë vënë në shënjestër edhe një herë gratë, fëmijët dhe civilët e pafajshëm, duke thelluar krizën e vazhdueshme humanitare”, ka thënë Erdogan në X (-ish Twitter), përcjell Telegrafi.

Presidenti i kërkoi kombit turk të bashkohet në një tubim në aeroportin Ataturk në Stamboll të planifikuar për të shtunën pasdite për të treguar mbështetje për palestinezët – ku ai pritet të mbajë një fillim.

Konflikti i vazhdueshëm filloi më 7 tetor kur grupi palestinez Hamas filloi një sulm të papritur që përfshinte një breshëri lëshimesh raketash dhe depërtimesh në Izrael nga toka, deti dhe ajri.

Hamasi tha se sulmi ishte në hakmarrje për sulmin ndaj xhamisë Al Aksa dhe dhunës në rritje nga kolonët izraelitë kundër palestinezëve.

Ushtria izraelite më pas nisi një bombardim të vazhdueshëm të objektivave të Hamasit në Gaza.

Fushata u intensifikua të premten mbrëma pasi ushtria tha se po zgjeronte operacionet e operacioneve ajrore dhe tokësore në territor. Ai gjithashtu ndërpreu internetin dhe komunikimet në territorin e rrethuar.

Të paktën 7,326 palestinezë janë vrarë në sulmet izraelite. Rreth 70 për qind e vdekjeve palestineze janë gra dhe fëmijë, sipas shifrave zyrtare – ndërsa numri i të vdekurve në Izrael është më shumë se 1,400.

Veç këtyre, 2.3 milionë banorët e Gazës po përballen me mungesën e ushqimit, ujit dhe ilaçeve për shkak të bombardimeve masive ajrore të Izraelit dhe bllokadës totale.

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së miratoi të premten vonë një rezolutë që bën thirrje për një armëpushim humanitar, por ministri i Jashtëm i Izraelit Eli Cohen e quajti atë “të neveritshme” dhe e hodhi poshtë.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share