Tenis: Iga Swiatek fiton turneun e më të mirave

Tenistja polake Iga Swiatek fitoi sot WTA Finals (turneun e më të mirave), eventi i fundit për këtë vit në këtë sport, zhvilluar në Kankun të Meksikës. Ky është turneu ku luajnë 8 tenistet më të mira në botë.

Në finalen që zgjati vetëm 59 minuta, Swiatek mundi rivalen amerikane Jessica Pegula me rezultat 2-0 në sete 6-1 dhe 6-0. Falë këtij suksezi, tenistja polake ngjitet sërish në krye të renditjes botërore, duke zbritur nga froni bjellorusen Aryna Sabalenka.

Kjo është hera e parë në karrierë që Iga Swiatek e fiton këtë turne, sukses që vjen pas një ulje të ritmit në mesin e këtij viti. Polakja ishte e papërballueshme në këtë ndeshje, duke regjistruar rezultatin më të thellë në WTA Finals.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Një finale pa histori, teksa Pegula për asnjë moment nuk arriti të rivalizojë ndaj Swiatek, që ishte në një nivel tjetër. Polakja merr kreun e renditjes me 9.250 pikë, gati 250 pikë më shumë se Sabalenka, që zbret në vendin e dytë.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250