Stoltenberg: Vendet perëndimore të përgatiten për një betejë të gjatë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka thënë se vendet perëndimore duhet të “përgatiten për një betejë të gjatë”.

Duke folur me gazetarët pas takimit me Presidentin e SHBA, Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë të enjten, Stoltenberg tha se NATO duhet të vazhdojë të mbështesë Ukrainën në atë që po shndërrohej në një konflikt të gjatë dhe të qëndrueshëm.

“Thjesht duhet të përgatitemi për një betejë të gjatë, sepse ajo që shohim është se kjo luftë është kthyer në një luftë shkatërruese ku ukrainasit po paguajnë një çmim të lartë për mbrojtjen e vendit të tyre në fushën e betejës, por edhe ku ne shohim se Rusia është duke marrë viktima të larta.

“Përgjegjësia jonë është të ofrojmë mbështetje për Ukrainën. Shumica e luftërave dhe gjithashtu ka shumë të ngjarë kjo luftë, do të përfundojnë në një fazë në tryezën e bisedimeve, por ajo që dimë është se ajo që ndodh rreth tryezës së bisedimeve është shumë e lidhur me situatën në terren, në fushën e betejës, kështu që ne duhet t’i ndihmojmë, t’i mbështesim, në mënyrë që ata të arrijnë rezultatin më të mirë të mundshëm të këtij konflikti”, tha Stoltenberg./tvklan.al

Lexo gjithashtu
Total
0
Share