Sot Parlamenti Evropian diskuton për situatën në veri

Situata e sigurisë në veriun e Kosovës do të jetë temë diskutimi në Parlamentin Evropian.

Kjo pas sulmit terrorist mbi policinë e Kosovës që ka ndodhur më 24 shtator në Banjskë të Zveçanit, ku u vra rreshteri Afrim Bunjaku.

PE-ja pritet më vonë gjatë muajit ta miratojë edhe një rezolutë të jashtëzakonshme për marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë.

Kjo u bë e ditur nga eurodeputeti kroat Tonino Picula.

“Ne e dënojmë agresionin e fundit të terroristëve të armatosur ndaj oficerit të policisë së Kosovës. Të gjitha faktet për këtë sulm duhet të zbardhen dhe përgjegjësit të përballen me drejtësinë“, tha Picula.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share