Mijëra shqiptarë festuan Pavarësinë në rrugët e Londrës, policia arreston disa prej tyre

Mijëra shqiptarë u mblodhën mbrëmjen e djeshme në qendër të Londrës, për të festuar ditën e Pavarësisë, 28 Nëntorin.

“Dailymail” shkruan se rrugët rreth “Westminsterit” u bllokuan nga qindra shqiptarë që valëvitnin flamuj dhe ndiznin fishekzjarre.

Shqiptarët nxorën nga garazhet makinat e tyre luksoze, teksa kanë “ngritur në këmbë” qytetin me zhurmën e borive.

Policia Metropolitane konfirmoi se janë arrestuar disa prej shqiptarëve, të cilët kanë hedhur fishekzjarre si dhe kanë qëlluar me shishe drejt policëve.

Policia lëshoi një urdhër që shqiptarët të largoheshin nga rrugët e Londrës qendrore, por ata nuk i janë bindur urdhrit dhe kështu janë bërë disa arrestime për bllokimin e rrugëve dhe prishjen e qetësisë publike.

Videoja e shpërndarë në mediet sociale tregojnë demonstruesit shqiptarë që bëjnë paradë me makinat e tyre dhe flamurët mes Londrës.

VIDEO

Lexo gjithashtu
Total
0
Share