Rama për median serbe: Do duhet të njihni Kosovën

Kryeministri: Historia, ekonomia dhe opinioni publik kanë rëndësi

“Serbia do duhet të njohë Kosovën”, ka thënë kryeministri Edi Rama gjatë një interviste për median serbe, Novi Magazinë. Kreu i qeverisë shqiptare e ka konsideruar të vështirë dialogun mes dy vendeve, por i ka inkurajuar të vazhdojnë për të pasur rezultate konkrete.

“Në një moment, Serbia do të duhet të njohë Kosovën dhe të heqë qafe barrën që nuk duhet të dëmtojë të ardhmen e ndritur të vendit për një kohë të gjatë. I kuptoj vështirësitë në zgjidhjen e një çështjeje kaq të zjarrtë, por Kosova është zhdukur përgjithmonë. Kur bëhet fjalë për Rusinë e Putinit, as lufta dhe as sundimi i Putinit nuk do të zgjasin përgjithmonë. Por historia ka rëndësi. Ekonomia ka rëndësi”.

Kryeministri Rama është pyetur nëse mosnjohja e Kosovës si shtet nga disa vende, ka ndikuar te mosliberalizimi i vizave.

“Me të vërtetë nuk e di, por cilado qoftë arsyeja, ky është një sulm i turpshëm ndaj dinjitetit njerëzor të një popullate të tërë. Gjithsesi, do të përjashtoja faktorin mosnjohje sepse nuk kam dëgjuar kurrë presidentin dhe kryeministrin tuaj të thonë jo. Përkundrazi, ata gjithmonë kanë thënë se Serbia mbështet heqjen e regjimit të vizave për popullatën e Kosovës”.

Kreu i qeverisë shqiptare ka folur edhe për procesin e integrimit në Bashkimin Europian, duke shfaqur edhe njëherë zhgënjimin ndaj unionit.

Klan News

Lexo gjithashtu
Total
0
Share