Qatip Osmani: Qëllimi im dhe i klubit është të sigurojmë dalje në Evropë”

Klubi i futbollit Vllaznia e Shkodrës në 10 xhirot e para të kampionatit në superioren shqiptare  kishte vetëm 12 pikë dhe ndodhej në pjesën e poshtme të tabelës, ndërsa  me ardhjen e trajnerit tetovar Qatip Osmani kjo skuadër me  traditë të gjatë pothuajse u ringjallë pasi tani ka të grumbulluara  plot 26 pikë dhe renditet e treta. Pra, shkodranët me ardhjen e Qatos për tetë javë sa ai e drejton klubin kanë 4 fitore, 2 barazime dhe 2 humbje . Dy fitoret e  fundit kundër Tiranës në transfertë 1-0 dhe ndeshja e fundit 5-0 kundër Skënderbeut dëshmojnë se ekipi ka lënë pas  krizë dhe tani lirishtë mund të pretendojnë edhe daljen në Evropë.  Mediumet shqiptare i japin  hapësirë të duhur  sukseseve të Vllaznisë me Qatip Osmani, ndërsa deklarata e tij pas disfatës  4-1 kundër Partizanit “Por gjithsesi besoj se Vllaznia do të luftojë për kreun e tabelës” dëshmon qartë se  ai  asnjëherë nuk ka humbur optimizmin pas ka besim tek  puna e tij profesionale. Tani  kur përfundoi pjesa e parë e sezonit ekip vazhdon punë  deri në ndeshjen e radhës që do të zhvillohet më 13 janar.

Fillimisht dua të them se jam i kënaqur me sukseset e fundit të ekipit. Unë gjithmonë kam  besuar se Vllaznia ka kapacitet që të tejkaloj  krizën e  rezultateve dhe ajo ndodhi. Nga  tetë ndeshjet   e fundit  kemi  4 fitore, 2  barazime dhe dy humbje dhe  aktualisht jemi në pozitën e tretë me 26 pikë që jepë shpresë të mbetemi në konkurrencë në pjesën e  epërme  të tabelës. Qëllimi im dhe i klubit është të sigurojmë dalje në Evropë” deklaroi për Klan Maqedoni, Qatip Osmani.

I pyetur se  do të angazhojë përforcime  apo freskime  në ekip ai tha: “Tani në gjysmë sezon  dhe është rëndë të gjendet  ndonjë futbollist  cilësorë, por të shohim” tha ai.

Qatip Osmani me  rezultatet e  fundit me ekipin e Vllaznia në Shkodër  ka  mbështetjen e pa rezervë të drejtuesve të klubit  dhe  sidomos tifozëve  të flaktë shkodran./KlanMacedonia/