Presidenti i Iranit e mbështet plotësisht Rusinë, thotë Kremlini

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka zhvilluar një telefonatë me homologun iranian Ebrahim Raisi.

Në një deklaratë të lëshuar nga Kremlini, thuhet se Irani e mbështet plotësisht Rusinë në trajtimin e rebelimit të grupit Wagner.

“Presidenti i Iranit shprehu mbështetjen e tij të plotë për udhëheqjen ruse në funksion të ngjarjeve të 24 qershorit”, thuhet në deklaratën e Kremlinit, duke iu referuar rebelimit të Wagnerit.

Irani ka mohuar furnizimin me dronë të Rusisë për përpjekjet e luftës në Ukrainë, pasi u akuzua nga presidenti Volodymyr Zelensky se ka furnizuar Moskën me dronë “kamikazë” të përdorur në sulme vdekjeprurëse.

ShBA-ja pretendon se Irani është tani mbështetësi kryesor ushtarak i Rusisë.

Irani dhe Rusia diskutuan gjithashtu bashkëpunimin më të ngushtë në tregtinë, energjinë dhe transportin, si dhe Sirinë dhe sigurimin e stabilitetit rajonal.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share