Mbi 70 të lënduar pas një aksidenti të një treni në Sllovaki

Shumë njerëz pësuan lëndime pasi një tren pasagjerësh u përplas me një lokomotivë të premten në Sllovaki.

Sipas deklaratës së policisë sllovake të postuar në mediat sociale, 59 persona u lënduan lehtë, 11 pësuan lëndime mesatare dhe katër lëndime të rënda. 34 persona u transferuan në spitalet e afërta, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Policia tha se shkaku i aksidentit po hetohet.

Në tren ndodheshin rreth 100 persona në momentin e përplasjes, e cila ndodhi pranë qytetit Vrutky në pjesën veriperëndimore të vendit.

Treni u ndal për shkak të një defekti dhe u godit nga një lokomotivë e cila po i vinte në ndihmë, tha ministria.

Vendi është afër një kryqëzimi të rëndësishëm hekurudhor ku linjat nga brendësia e vendit në Bratislavë takohen me ato të Republikës Çeke fqinje.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share