Manchester City fiton Superkupën e Europës

Finalja e Superkupës së Europës që mbrëmë u zhvillua në Athinë mes fituesit të Ligës së kampionëve dhe fituesit e Ligës Europa nxorri fitues kampionin aktual të Europës Mançester Sitir City pasi mundi Sevillan pas ekzekutimit të penaltive 5-4, Ndesha në kohën e rregullt përfundoi me barazim 1-1.

Sa i përket ndeshjes, 90 minutat u mbyllën në barazim 1-1. Spanjollët kaluan të parët në avantazh me Youssef En-Nesyri 25′, ndërsa anglezët barazuan në pjesën e dytë me Cole Palmer.

Pas gjuajtjes së penalltive kampionët e Anglisë i shënuan të pesta goditjet e tyre, ndërkohë që Sevilla shënoi 4 nga pesë që gjuajti duke humbur penalltinë e pestë e cila ishte marrë përsipër nga mbrojtësi serb Gudejl i cili goditi traversën.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Për Man City ky trofe është i pari në histori për klubin, ndërsa Sevilla e ka fituar vetëm një herë duke humbur plot 7 finale. /KLanMacredonia/

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250