LSDM: VMRO me veprimet destruktive po dëmton pozicionet shtetërore

KAEVSKI: NË ZGJIDHJEN E ÇËSHTJES ME BULLGARINË, NUK BËJMË LËSHIME

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Partia në pushtet LSDM sot përsëri ka akuzuar opozitën maqedonase se përmes lajmeve të rrejshme dhe veprimeve destruktive, po dëmtojnë pozicionet shtetërore dhe interesat nacionale. Zëdhënësi i kësaj partie Darko Kaevski, tha në konferencën e sotme për media se, Qeveria është e përkushtuar në mbrojtjen e interesave shtetërore.

“Në zgjidhjen e çështjes me Bullgarinë, Qeveria, institucionet, nuk bëjnë lëshime sa i përket linjave të kuqe të cilat janë të definuara me Rezolutën e miratuar në Kuvend nga ana e deputetëve nga të gjitha partitë politike. Për gjuhën maqedonase, për identitetin maqedonas, për historinë maqedonase dhe veçantinë, nuk do të ketë negociata”, deklaroi Darko Kaevski  Zëdhënësi  i LSDM

Ai më tej shtoi se, në kohën kur zgjidhej procesi eurointegrues në shtet, Mickoski dhe VMRO – DPMNE përforcuan lajmet e rrejshme dhe veprimet destruktive, duke përhapur gënjeshtra se do të fshihet gjuha maqedonase dhe se populli maqedonas do të asimilohet, ndërsa shteti do të bullgarizohet./KLanMacedonia/

Lexo gjithashtu
Total
0
Share