Liga Europa: 43 gola në 16 takime, 8 fitore të vendasve

Nëntë ekipe kanë siguruar kualifikim në fazën e eliminimit

Tetë fitore të ekipeve  vendase, katër barazime dhe katë fitore të ekipeve mysafire me  gjithësejt  43 gola të shënuar është epilogu i raundit të pestë  të UEFA Evropa Liga.

Roma dhe Mançester Junajted, nuk kanë falur, duke triumfuar respektivisht ndaj HJK  dhe Sherif Tiraspol. Rrugën e rrjetës te “Djajtë e Kuq” e gjeti dhe Kristiano Ronaldo. Ndërkohë në sfidat e tjera, arritën të triumfonin edhe Crvena Zvezda, Nant, Real Sosiedad dhe Shtrum Grac. Ndërkohë 2 përballje u mbyllën në barazim.  Kualifikim të sigurtë për fazën tjetër  kanë: Arsenali dhe PSV  nga  grupi A, Fenerbahçe  dhe Rennes  nga  grupi B,  Betis nga grupi C, Royale Union SG  nga Grupi D, Real Sociedad dhe Mançester United nga  E,  dhe Friburg nga grupi G, ndërsa  shtatë  emrat e ekipeve tjera  do të mësohen në raundin e gjashtë të fundit që zhvillohet më 3 nëntor.

Rezultatet  e raundit të pestë:

AEK Larnaca – Dyn. Kiev   3-3

Fenerbahce – Rennes  3-3

Lazio – Midtjylland  2-1

Ludogorets – Betis  0-1

Malmo FF – Royale Union SG  0-2

PSV – Arsenal  2-0

Union Berlin – Braga 1-0

Zurich – Bodo/Glimt 2-1

Crvena zvezda – Trabzonspor 2-1

Ferencvaros – Monaco 1-1

Freiburg – Olympiakos1-1

HJK – AS Roma   1-2

Manchester Utd  – Sheriff  3-0

Nantes – Qarabag    2-1

Omonia – Real Sociedad  0-2

Sturm Graz –Feyenoord  1-0

Përgatiti  Shaban Sinani /KlanMacedonia/

Lexo gjithashtu
Total
0
Share