Liga e Parë: Startoi kampionati i ri 2023/2024

Struga TL – Gostivari 2-0, Voska Sport – Shkëndija 0-1

Me pesë ndeshjet e xhiros së parë që sapo përfunduan startoi kampionati i ri 2023/24 në Ligën e parë të futbollit vendor. Katër fitore të vendasve dhe vetëm një fitore e mysafirëve me gjithësej 8 gola të shënuar dhe 4 kartonë të kuq është epilogu i pesë ndeshjeve të javës së parë të kampionatit të rio në Ligën e parë. Kampionin i në fuqi Struga Trim Lum para tifozëve vendas shënoi fitore të sigurt 2-0, me golat që i shënuan Radevski në minutën e 22 që ishte edhe  goli i parë i sezonit të ri dhe Jaroviq në minutën e parë shtesë.

Skuadra tetovare Shkëndija nga Ohëri kthehet me tre pike të mëdha pas fitores nga Voska Sport. Golin e vetëm  e  shënoi Aganspahiq në minutën e 90+1. Duhet  të theksojmë se referi I ndeshjes ndëshkoi një lojtar të Voskës dhe në të Shkëndijës me kartonë të kuq.

Akademija Pandev mundi Vardarin 1-0 me një gol të vetëm që e realizoi Jankullov në minutën e 58. Tikveshi me  golin e Ivanovskit mundi Makedonija Gj.P  1-0, ndërsa Bregallnica mundi Sileksin me rezultatin 2-1 me  golat e : D.Dimitrievski (23’)  dhe Anderson (32’)

Dy lojtar me karton të kuq ndëshkoi ndeshjen me Në xhiron e parë ekipet vendase dolën fitues në katër ndeshje , ndërsa Shkëndija ruajti nderin e ekipeve mysafire duke shënuar  fitore.