Katër vullnetarë të huaj ushtarakë vdiqën në Ukrainë

Ukraina njoftoi të shtunën për vdekjen e katër vullnetarëve të huaj ushtarakë që luftonin forcat ruse.

Legjioni Ndërkombëtar i Mbrojtjes së Ukrainës, një brigadë zyrtare vullnetare, njoftoi se burrat nga Gjermania, Holanda, Australia dhe Franca kishin vdekur, por nuk specifikoi se kur dhe në çfarë rrethanash.

“Ne humbëm vëllezërit tanë në luftime, por trimëria e tyre, kujtimi dhe trashëgimia e tyre do të na frymëzojnë përgjithmonë”, thuhet në një deklaratë.

Gazetarët e AFP-së në Harkiv muajin e kaluar ishin të pranishëm në varrimin më 21 maj të shtetasit holandez të përmendur në deklaratë, Ronald Vogelaar. Kolegët thanë se ai ishte vrarë disa ditë më parë nga artileria.

Australiani u raportua i vrarë në maj dhe vdekja e tij u konfirmua nga një zëdhënës i departamentit të punëve të jashtme.

Gazeta Mercury e Tasmanisë e identifikoi burrin si Michael Charles O’Neill, 47 vjeç.

Parisi të premten konfirmoi se një luftëtar vullnetar francez ishte vrarë në luftime në Ukrainë, pas raportimeve se burri vdiq nga zjarri i artilerisë në rajonin e Harkivit.

Deklarata zyrtare e së shtunës u shoqërua me fotografi të burrave ku shiheshin të veshur me kamuflazh dhe duke mbajtur armë të vogla.

Organizata thotë në faqen e saj të internetit se qytetarë nga vende duke përfshirë Danimarkën, Izraelin, Poloninë, Letoninë, Kroacinë, Mbretërinë e Bashkuar, Holandën dhe Kanadanë i janë bashkuar radhëve të tyre.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky njoftoi formimin e forcës në fillim të luftës dhe Kievi menjëherë më pas tha se kishte marrë rreth 20,000 aplikime.

Konflikti, tashmë përtej ditës së tij të 100-të, thuhet gjithashtu se ka tërhequr një numër të konsiderueshëm luftëtarësh vullnetarë nga Gjeorgjia ish-Sovjetike, e cila zhvilloi një luftë të shkurtër dhe katastrofike me Rusinë më 2008.

Rusia pretendoi këtë javë se kishte vrarë “qindra” luftëtarë të huaj në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit të saj më 24 shkurt dhe ndaloi fluksin e të ardhurve.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share