Katari, negociata për të zgjatur armëpushimin në Gaza

Lirohen të tjerë pengje dhe të burgosur mes palëve

Izraeli dhe Hamasi po diskutojnë për shtimin e ditëve të armëpushimit. Këtë të mërkurë është dita e dytë dhe e fundit shtesë e armëpushimit që tashmë ka hyrë në ditën e 6-të. Katari, si vendi kryesor ndërmjetësues mes palëve konfirmoi bisedimet, ku po synohet nxitja e palëve të lirojnë më tepër pengje.

Ndërkaq, Tel Avivi tha se ka marrë një listë me emrat e pengjeve të mbajtur në Gaza, të cilët Hamasi pritet t’i lirojë gjatë kësaj të mërkure. Të martën, 12 pengje të tjerë izraelitë u liruan nga Hamasi, të cilët u shkëmbyen me 30 të burgosur të tjerë palestinezë.

Disa prej të burgosurve palestinezë të liruar thanë se ishin keqtrajtuar në burgjet izraelite. Megjithatë, Izraeli nuk komentoi deklaratat e tyre të bëra për mediat ndërkombëtare.

Armëpushimi po shfrytëzohet edhe për furnizimin e Rripit të Gazës me ndihma humanitare. Këto filmime të publikuara nga ushtria izraelite tregojnë kamionët me ndihma që hyjnë çdo ditë nga Egjipti drejt territorit jugperëndimor palestinez.

Tv Klan

Lexo gjithashtu
Total
0
Share