Fotot e prapaskenave kapin emocionet para se Boris Johnson të jepte dorëheqjen

Boris Johnson dha dorëheqjen si lider i Partisë Konservatore ditën e djeshme duke pranuar kështu kërkesën në bllok për largim.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Fotot nga prapaskenat brenda Downing Street kanë kapur emocionet dhe momentet me familjen, ndërsa Boris Johnson përgatitej të dorëzonte dorëheqjen e tij në fjalimin që e dha para të gjithë mediave botërore.

Në foto: Boris Johnson me familjen
Në foto: Boris Johnson pak minuta para se të lajmëronte dorëheqjen
Në foto: Boris Johnson del nga dera e famshme e hyrjes së Downing Street për t’i dhënë fund karrierës së tij politike

Në fjalimin e tij, Kryeministri britanik u shpreh se do të qëndrojë në detyrë deri në zgjedhjen e një lideri të ri, teksa falenderoi të gjithë ata që e mbështetën.

“Është e qartë që vullneti i anëtarëve të Partisë Konservatore dhe shumicës parlamentare kërkon të ketë një lider të ri, e për pasojë edhe një Kryeministër të ri. Dua t’iu them miliona njerëzve që votuan për ne në vitin 2019, faleminderit. Procesi për zgjedhjen e një lideri të ri duhet të nisë tani”.

Përpara se të njoftonte dorëheqjen e tij, Boris Johnson emëroi një kabinet të ri për të shërbyer në vend deri në zgjedhjen e një udhëheqësi të ri./tvklan.al

Lexo gjithashtu
Total
0
Share