Europa nën pushtetin e të nxehtit afrikan

Temperatura të pazakonta në Itali, Spanjë e Francë

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Italia po përballet këto orë me temperatura të larta rekord. Shkak, vala e të nxehtit afrikan që ka pushtuar thuajse gjithë kontinentin europian.

Temperaturat mbi 40 gradë celsius po shndërrohen në normalitet edhe në Spanjë e Francë. Nga temperatura shumë të larta po vuajnë kryesisht zonat mesdhetare të të dy vendeve. Shumë vende po përballen edhe me zjarre të nxitura nga erërat e forta dhe moti i thatë, që sipas ekspertëve pritet të vazhdojë edhe ditët në vijim, një situatë që sipas tyre lidhet me ngrohjen globale.

Tv Klan

Lexo gjithashtu
Total
0
Share