Erisa Zykaj: Ishte një dështim, BE nuk arriti të tregonte se mund të filloj negociata me RMV-në dhe Shqipërinë

Në emisionin Klan Debat, Erisa Zykaj gazetare e tv Klan nga Brukseli tha se:

”Le ta quajmë këtë një dështim, sepse BE-ja nuk ishte në gjendje të bashkohej dhe të tregonte se mund të fillonte negociatat me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Këtë e tregoi sot anulimi i konferencës për media. Ata shmangën mbajtjen e një konference për shtyp ku ndoshta do të pyeteshin nga gazetarët se pse kjo ishte një dështim.

Ata nuk donin ta pranonin publikisht se ishte një dështim, por fakti është se është keq, në të vërtetë është. Sepse presidenca franceze, megjithëse përgatiti një propozim shumë të mirë për të dy vendet, për Maqedoninë e Veriut dhe Bullgarinë, që për momentin konsiderohet zgjidhja më e mirë e mundshme për të cilën të dyja palët, me ndryshime të vogla, mund të arrinin një kompromis, megjithatë nuk arriti të bindë. as Bullgaria dhe as Maqedonia e Veriut të arrijnë një marrëveshje përfundimtare. Dje kishte aq shumë shpresa se kjo mund të arrihej sot, se do të kishim një lajm të mirë për të dy vendet sot, por kjo ishte e pamundur, për shkak të situatës politike në Bullgari. Dhe sot dëgjuam se edhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut ka kushte shumë specifike dhe se mendon se propozimi francez, siç është tani, nuk është i pranueshëm” – tha mes tjerash Erisa Zykaj. /KlanMacedonia/

Lexo gjithashtu
Total
0
Share