“Do isha në Tropojë me delet”, Fadil Berisha rrëfen historinë familjare që i dha mundësinë e jetës

Në një rrëfim për jetën e tij në “Rudina” në Tv Klan, fotografi me famë botërore, Fadil Berisha ndalet edhe në historinë familjare. Një aspekt jo shumë i njohur i tij pasi gjithmonë ka ulërirë puna dhe suksesi, por në vitin 1953 familja e tij emigroi për në SHBA. Për në tokën e mundësive, u bë shkak një rrethanë jo e favorshme, por që rezultoi të ishte e duhura.

Rudina Magjistari: Si ka nisur historia juaj? Ju keni lindur në Kosovë apo jo?

Fadil Berisha: Po. Siç thashë më herët, prindërit e mi kanë ikur në ’53-in. Ta dijë Shqipëria një herë e mirë, unë jam nga Tropoja. Të gjithë e mendojnë që jam kosovar, në të vërtetë jam nga të dyja dhe i shoh si një, por familja ka ikur në ’53-in dhe unë kam lindur në Kosovë.

Babi në atë kohë kohë i dhanë një detyrë, të vriste një kosovar dhe të mos dihej. Ai s’mundi ta bënte atë gjë dhe i thotë “të lutem mos trego se kush të shpëtoi sepse mua më vrasin”. Ai e tregoi dhe babin e fton qeveria të shkojë në Tiranë, “të të japim gradat”, por ai e dinte se nuk do ta bënin. I thonë kushërinjtë “hajde ikim në Tiranë se do kënaqemi”, ata shkojnë, ai nuk shkon, ata i rrahin, i fusin në burg.

Ndaj babai i Fadilit shpëtoi veten dhe shkoi në Serbi ku bën 8 muaj burg. Ata i ofrojnë një biletë që të shkonte në një vend tjetër kudo në botë ose të qëndronte aty, pa asnjë lehtësi nga shteti. Ashtu si shumë emigrantë të tjerë të asaj kohe, ai zgjedh të shkojë në SHBA.

“Mos të kishte ndodhur kjo, do isha në Tropojë me delet akoma”, shton Fadili me humor. “Kush e kishte menduar një malok kështu, fotograf i modës? Si unë, si Emine Çunmulaj”, përmbyll ai./tvklan.al

Lexo gjithashtu
Total
0
Share