Çmimet e naftës në nivel global rriten para shkurtimit të furnizimit

Çmimet e naftës u rritën me gati 4 dollarë për fuçi ndërsa OPEC+ po planifikon të zvogëlojë edhe më shumë prodhimin.

Nafta në bursën amerikane u rrit me 31 cent, ose 0.4%, në 83.94 dollarë për fuçi, ndërsa nafta në bursën e Londrës u rrit me 47 cent, ose 0.5%, në 89.33 dollarë për fuçi. Çmimet e naftës kanë rënë për katër muaj rresht që nga qershori, pasi bllokimet e COVID-19 në konsumatorin kryesor të energjisë në Kinë dëmtuan kërkesën ndërsa rritja e normave të interesit dhe rritja e dollarit amerikan ndikuan në tregjet financiare globale.

Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe aleatët e saj po shqyrtojnë uljen e prodhimit përpara takimit të së mërkurës. Shumica e tregtarëve prisnin shkurtime prej rreth 50,000 fuçi në ditë. Nëse bihet dakord, do të jetë shkurtimi i dytë mujor radhazi i grupit pas reduktimit të prodhimit me 100,000 fuçi në ditë muajin e kaluar.

Ekspertët janë shprehur se pas një viti tolerimi të çmimeve jashtëzakonisht të larta, objektivave të humbura dhe tregjeve shumë të shtrënguara, aleanca OPEC+ nuk po heziton për të vepruar me shpejtësi në mes të një përkeqësimi të perspektivës ekonomike.

OPEC+ i humbi objektivat e tij të prodhimit me gati 3 milionë fuçi në ditë në korrik, pasi sanksionet ndaj disa anëtarëve dhe investimet e ulëta nga të tjerët penguan aftësinë e tij për të rritur prodhimin. Rezervat e naftës së papërpunuar në SHBA u rritën me rreth 2 milionë fuçi në javën e kaluar, por shqetësimet për një recesion global ka të ngjarë të kufizojnë rritjen. Indeksi i dollarit ra për të katërtën ditë radhazi.

Klan News

Lexo gjithashtu
Total
0
Share