Bideni “nuk është i sigurt” se do të kandidonte nëse Trumpi nuk do të ishte në garën e vitit 2024

Presidenti amerikan Joe Biden tha të martën se ai mund të anashkalonte një ofertë për rizgjedhje në 2024 nëse nuk do të përballej me ish-presidentin Donald Trump, sepse “republikani përbën një kërcënim unik për Shtetet e Bashkuara”.

“Nëse Trump nuk do të kandidonte, nuk jam i sigurt se do të kandidoja,” tha Biden në një ngjarje për mbledhjen e fondeve për fushatën e tij 2024 jashtë Bostonit.

“Nuk mund ta lëmë të fitojë”, theksoi ai.

Vetëvlerësimi i Bidenit vjen pasi edhe votuesit e vendosur demokratë shprehin shqetësime për moshën e presidentit.

Demokrati mbushi 81 vjeç muajin e kaluar dhe tashmë është banori më i madh i Zyrës Ovale në histori.

“Dikush i dha atij një pikë bisede që ata mendonin se do të tingëllonte mirë,” tha Trump, i cili ishte president nga 2017 deri në 2021.

Bideni, duke kërkuar një mandat të dytë katërvjeçar në zgjedhjet e vitit të ardhshëm, më vonë u tha gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë se ai nuk do të tërhiqej nga gara.

“Jo, jo tani”, tha presidenti amerikan kur u pyet nëse do të konsideronte të largohej nëse Trumpi, 77 vjeç, ndalonte së kërkuari mandatin e tij të dytë.

“Shiko, ai po vrapon, dhe unë duhet të vrapoj”, theksoi Bideni.

Gjatë fushatës së tij presidenciale 2020, Bideni shpesh përmendi se vendimi i tij për të kandiduar ishte pjesërisht për shkak të trajtimit të çështjeve të presidentit të atëhershëm Trump, duke përfshirë një tubim nacionalist të bardhë të vitit 2017 në Charlottesville, Virxhinia.

Tani, Joe Biden përballet me konkurrencë të kufizuar për emërimin e partisë së tij dhe po e pozicionon përsëri Trumpin si një rrezik për vetë demokracinë, raporton Reuters.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share