Bastisje në Shkup, arrestohen tre persona

Ministria për Punë të Brendshme njofton se mëngjesin e sotëm ka arrestuar tre persona në Shkup të cilët akuzohen për vjedhje të rëndë.

“Sot (14.10.2022) në periudhën nga ora 05.40 deri në ora 06.30 në zonat e Qendrës, Bit Pazarit dhe Çairit, policët nga SPB Shkup kanë privuar nga liria personat me iniciale A.Sh.(40), F.V.(26) dhe V.R.(20). ), të gjithë nga Shkupi. Ata dyshohet se kanë kryer disa vepra penale “vjedhje e rëndë” në shtëpi, banesa dhe persona juridikë në zonën e Shkupit”, thonë nga MPB.

Sipas MPB-së tek shtëpitë e personave në fjalë janë gjetur dhe konfiskuar armë, ora të markave të njohura dhe gjësende tjera.

 “Me urdhër të gjyqtarit të procedurës paraprake nga Gjykata Themelore Penale Shkup, zyrtarë policorë nga SPB Shkup në koordinim me Departamentin e Policisë Kriminale pranë MPB-së kanë kryer bastisje në pesë lokacione në Shkup. Gjatë kontrollit në shtëpinë e A.Sh. janë gjetur dhe konfiskuar një pistoletë Glock 19 me katër korniza dhe 33 fishekë të kalibrit 9 mm, një rrip i pushkës automatike, një pamje lazer për një pistoletë dhe sende të tjera që lidhen me krimet. Gjatë kontrollit në banesat e F.V. dhe V.R. janë gjetur dhe konfiskuar disa ora të markave të njohura dhe sende të tjera që dyshohet se kanë origjinën nga krimet”

SIpas MPB-së personat në fjalë janë ndaluar në stacionin policor dhe pas zbardhjes dhe dokumentimit të plotë të rasteve ndaj tyre do të bëhet kallëzimi përkatës penal nga neni 236 dhe neni 396 i Kodit Penal./KlanMacedonia/

 

Lexo gjithashtu
Total
0
Share