Zgjatet sezoni turistik në Shqipëri, plazhet plot edhe në Shtator

Brigjet joniane po gjallërojnë nga pushuesit edhe këtë mes Shtatori në Shqipëri. Të shumtë janë ata që kanë zgjedhur të shijojnë qetësinë e këtij muaji në plazhet e jugut. Kjo ishte pamja e plazheve të Palasës dhe Dhërmiut këtë të diel.

“Ky muaj është i mrekullueshëm”.

“Mrekullia vetë, Dhërmiu është perla e Shqipërisë, e çdo herë më duket më mirë.”

“Jemi nga Prishtina, ndihemi të privilegjuar që përmes televizionit tuaj të shprehim ndjenjat, kenaqësitë që kalojmë me vite të tëra në Dhërmiun e bukur.”

Moti i mirë ka favorizuar rritjen e prenotimeve në jug. Shqiptarët që jetojnë prej vitesh jashtë vendit thonë se kanë vendosur të mos i mbyllin pushimet pa ardhur disa ditë në Shqipëri.

“Kemi ardhur nga Anglia, Shtatori më i mirë, deti këtu nuk paguhet, është shumë-shumë i mirë.”

“Unë jam nga Durrësi, po kam vite që jetoj në Itali. Shqipëria ka ndryshuar, shpresoj të ndryshojë akoma më shumë, plazhi shumë i pastër, ndihem shumë mirë.”

Operatorët turistikë ndërsa përmendin një sezon të suksesshëm turistik veror, pohojnë se presin turistë deri në TETOR.

Fotina Nina, Operator Turistik Detar: Deri në fund të muajit është full, ka rezervime dhe tetori, deri diku nga 12,13, ka rezervime edhe në hoteleri, edhe në shërbime të tjera.

Pamela Dhimaj, Gazetare: Plazhet e jugut po vijojnë të presin ende pushues, edhe në këto ditë të muajit shtator, të ardhur kryesisht nga rrethet e Shqipërisë, po pa lënë mënjane edhe turistë të huaj.

Nga Janari deri në Muajin gusht rreth 7.2 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, 27% më shumë sesa vjet./tvklan/

Lexo gjithashtu
Total
0
Share