Zelensky: Lufta duhet të përfundojë para dimrit

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, ka thënë në Samitin e shtatë vendeve më të industrializuara në bot (G7) se ai dëshiron që lufta e Rusisë në Ukrainë të përfundojë para se të nisë dimri.

Zelensky ka thënë se moti në atë periudhë do ta bënte më të vështirë luftën në fushëbetejë, si dhe u ka bërë thirrje liderëve të G7-ës që të bëjnë maksimumin për t’i dhënë fund luftës para fundit të vitit, ka thënë një burim për agjencinë e lajmeve AFP.

Zelensky u është drejtuar liderëve të G7-ës përmes video-linkut, të cilët janë takuar në Bavari të Gjermanisë.

Ky grup përbëhet nga: Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar, Gjermania, Franca, Italia, Kanadaja dhe Japonia.

Zelensky ka kërkuar ndihmë për rindërtim të shtetit, sisteme për mbrojtje, ndihmë për të nxjerrë grurin jashtë shtetit, si dhe garanci për sigurinë.

Mes tjerash, Zelensky ka kërkuar që Perëndimi “të mos ulë presionin” dhe të vazhdojë të ndëshkojë ashpër Rusinë, raporton agjencia e lajmeve AFP.

Kancelari gjerman Olaf Scholz, ka thënë se G7 do të “vazhdojë të rrisë presionin mbi Putinin”.

Adresimi i Zelenskyt vjen pas një morie sulmesh ruse me raketa në Kiev, dhe zona të tjera përgjatë fundjavës, nga të cilat ka mbetur i vdekur të paktën një person.

Në lindje të Ukrainës, Rusia ka fituar kontroll të plotë të Severodonjeckut dhe është duke shënjestruar Lisiçanskun.

Komanda ushtarake ukrainase ka thënë më 27 qershor se ka zmbrapsur sulmet ruse në qytetin e Lisiçanskut dhe ka parandaluar rrethimin e këtij qyteti të rëndësishëm të Donbasit.

Serhiy Hayday, udhëheqës i administratës ushtarake të Luhanskut, ku gjendet Lisiçansku, u ka bërë thirrje banorëve të qytetit që të largohen menjëherë, pasi po rritet niveli i sulmeve ruse.

Në këtë qytet kanë jetuar rreth 100,000 njerëz para nisjes së pushtimit rus.

Të dielën, Zelensky ka thënë se vonesat në dërgim të armëve janë “ftesë për Rusinë që të sulmojë sërish”.

Në adresimin e tij ditor, ai ka bërë thirrje për sisteme ajrore për mbrojtje dhe sanksione të reja ndaj Rusisë.

“Partnerët duhet të veprojnë më shpejt, nëse janë vërtet partnerë, jo vëzhgues”, ka thënë ai.

Lufta në Ukrainë është në krye të agjendës së G7-ës.

Liderët e G7-ës zotohen se do t’i ndihmojnë Ukrainës sado që të ketë nevojë
Pas adresimit të Zelenskyt në samit, liderët e pranishëm kanë lëshuar një deklaratë të përbashkët duke u zotuar se do të vazhdojnë të mbështesin Ukrainën.

“Ne do të vazhdojmë të ofrojmë mbështetje financiare, diplomatike, ushtarake dhe humanitare, si dhe do të qëndrojmë me Ukrainën, sado që të ketë nevojë”, kanë thënë liderët.

“Teksa veprojmë kështu, ne jemi të përkushtuar për të demonstruar përgjegjësi globale dhe solidaritet, duke punuar për adresim të ndikimit që ka lufta e Rusisë në botë, sidomos për të cenueshmit”.

Rusia duhet të lejojë lëvizjen e produkteve ushqimore
Liderët e G7-ës i kanë thënë Rusisë, se duhet të mundësojë lëvizjen e lirë të produkteve ushqimore nga Ukraina.

“Ne i bëjmë thirrje urgjente Rusisë që të ndalë sulmet në agrikulturë dhe të mundësojë bartjen e mallrave nga portet ukrainase përmes Detit të Zi”.

Liderët kanë shprehur “shqetësim serioz” për planet e Rusisë që t’i dërgojë Bjellorusisë raketa me kapacitet bërthamor në muajt vijues.

“Ne i bëjmë thirrje Rusisë që të veprojë me përgjegjësi dhe të tregojë përmbajtje”, kan thënë ata.

Liderët perëndimorë janë duke tentuar të shpërfaqin një front të bashkuar, pasi kancelari gjerman, Olaf Scholz, ka thënë se sulmet ruse me raketa tregojnë se “ka qenë vendim i drejtë që të bashkohemi dhe t’i mbështesim ukrainasit”.

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka thënë se presidenti rus, Vladimir Putin, ka menduar se NATO-ja dhe G7-ta do të ndaheshin, “mirëpo kjo gjë nuk ka ndodhur dhe as nuk do të ndodhë”.

Pas Samitit të G7-ës, që këtë herë mbahet në Bavari, liderët e NATO-s do të takohen më pas në Spanjë.

Edhe aty Zelensky pritet të mbajë një fjalim.

Raketat ruse kanë shënjestruar Kievin dhe qendrën e qytetit Çerkasi, ku të paktën një person ka vdekur.

Me raketa janë sulmuar edhe rajonet e Harkivit, Çernihivit, Zhitomirit dhe Lvivit.

Ushtria ukrainase ka thënë se disa raketa janë lëshuar nga bombardueset Tupolev përmes Detit Kaspik, në distancë prej 1,450 kilometrash.

Disa raketa tjera që janë lëshuar, kanë kaluar mbi hapësirën ajrore të Bjellorusisë.

Një banesë nëntëkatëshe në Kiev është shkatërruar në pjesën e sipërme.

Një vajzë shtatëvjeçare është plagosur dhe i është nënshtruar operimit.

Gjendja e saj më pas është thënë të jetë stabile.

Nëna e saj – shtetase ruse – është nxjerrë po ashtu nga rrënojat.

Ministria ruse e Mbrojtjes ka thënë se armët me precizitet të lartë kanë goditur qendrat e trajnimit ushtarak në Ukrainë dhe ka mohuar se ka sulmuar civilët.

Kryetari i Kievit, Vitaliy Klitschko, ka thënë se sulmet kanë qenë përpjekje për të frikësuar Ukrainën para nisjes së Samitit të G7-ës.

Në lindje të Ukrainës, Rusia ka marrë kontrollin e Severodonjcekut, pas disa javësh luftime, që kanë kthyer këtë qytet në gërmadha.

Trupat ukrainase besohet se janë tërhequr në qytetin e afërt Lisiçansk.

Ky qytet është një prej zonave të fundit në rajonin e Luhanskut që kontrollohet ende nga Ukraina.

Luhansku, bashkë me Donjeckun fqinj, formojnë rajonin e Donbasit.

Putin ka thënë se kontrollimi i rajonit të Donbasit është qëllimi kryesor i luftës së Rusisë.

Putin ka urdhëruar pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt.

Ai e quan luftën si “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share