Ushtria e Ukrainës thotë se ka rimarrë kontrollin e një fshati të vijës së parë midis Zaporizhzhia dhe Donetsk

Ushtria ukrainase pretendon se ushtarët e saj kanë rifituar kontrollin e fshatit Blahodatne, i vendosur përgjatë vijës së frontit midis Zaporizhzhia dhe Donetsk në Ukrainën juglindore.

Një video e publikuar nga kanali zyrtar Telegram i Forcave Tokësore të Ukrainës tregon ushtarët e Brigadës 68, duke ngritur flamurin ukrainas nga një ndërtesë në fshat, i cili shtrihet disa kilometra në jug të qytetit të Velyka Novosilka, përcjell klankosova.tv.

Brigada nisi një sulm fillestar në ndërtesën e klubit të fshatit dhe shkollën lokale, tha një zëdhënës i ushtrisë për televizionin ukrainas.

Forcat ruse nuk u dorëzuan kur iu ofrua për ta bërë këtë, tha zëdhënësi, duke çuar në atë që ai e quajti një “pastrim” të ndërtesës së klubit. Gjashtë rusë u kapën pasi Ukraina mori kontrollin e fshatit.

Megjithatë siç shkruan CNN, raportet e fushëbetejës në Ukrainë, nuk mund të verifikoheshin në mënyrë të pavarur./KlanMacedonia

Lexo gjithashtu
Total
0
Share