US Open: Te femrat eliminohen Venus Williams dhe Naomi Osaka

Në turneun e tenisit Grand slam US Open në kategorin e femrave në ditën e sotme kanë ndodhur surpriza të shumta në ndeshjet e raundit të. Kampionia në fuqi, tenistja britanike Emma Raducanu, u eliminua që në sfidën e parë nga tenistja franceze Alize Cornet me rezultatin 0-2 në sete 3-6 dhe 3 – 6.

Që në raundin e parë raundin e parë eliminohet edhe 42 vjeçarja Venus Williams, e cila humbi nga tenistja belge Van Uytvanck me rezultatin 2-0. Surprizë e madhe është edhe eliminimi i japonezes Naomi Osaka, e cila humbi nga amerikanja Danielle Collincs me rerzultat 2-0 në sete

Në raundin e dytë kualifikohet polakja Iga Swiatek, aktualisht numri 1 në botë, që mundi italianin Jasmine Paolini 2-0 në sete 6-3 dhe 6-0. Kualifikohen më tej edhe amerikanet Sloane Sephens. Jessica Pegula, çekja Karolina Pliskova, zvicerania Belinda Bencic, bjellorusja Aryna Sabalenka e spanjollja Paola Badosa.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share