Ursula von der Leyen në Kiev

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen mbërriti në Kiev këtë të shtunë përpara një raporti që Bashkimi Evropian pritet të paraqesë javën e ardhshme në lidhje me përparimin e Ukrainës për ofertën e saj për anëtarësim.

Vlerësimi i BE-së që pritet të mërkurën do të detajojë se sa ka përparuar Ukraina në përmbushjen e kritereve të ndryshme ekonomike, ligjore dhe të tjera për të hapur rrugën për nisjen e bisedimeve të pranimit në dhjetor.

Ukraina, e cila aplikoi për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian disa ditë pas pushtimit të plotë të Rusisë në shkurt 2022, e sheh anëtarësimin në bllok si një përparësi kryesore.

27 anëtarët e BE-së pritet që në një samit në dhjetor të vendosin nëse do të lejojnë Kievin të fillojë negociatat e pranimit, një veprim që kërkon mbështetjen unanime të të gjithë anëtarëve të bllokut. Bisedimet e anëtarësimit zakonisht zgjasin vite dhe përfshijnë reforma të gjera ligjore, politike dhe ekonomike. Rasti i Ukrainës është bërë shumë më i vështirë nga lufta që shpërtheu vitin e kaluar.

Vizita e Von der Leyen vjen ndërsa trupat e Ukrainës luftojnë dhe shqetësimet mbi të ardhmen e ndihmës ushtarake të SHBA-së rriten, në të cilën Kievi mbështetet shumë.

Klan News

Lexo gjithashtu
Total
0
Share