Varroset sot Mbretëresha britanike Elizabeta ll

QINDRA KRERË TË SHTETEVE BËNË HOMAZH NË ABACINË E WESTMINSTERIT

Qindra krerë shtetesh dhe kryeministra nga e gjithë bota, politikanë britanikë të disa brezave dhe përfaqësues të të gjitha segmenteve të shoqërisë së Mbretërisë së Bashkuar morën pjesë në ceremoninë spektakolare të funeralit të sotëm në Londër, për Mbretëreshën Elizabeth II e cila vdiq dhjetë ditë më parë në moshën 96-vjeçare. Sot pasdite eshtrat e saj do të transferohen në qytetin e vogël Windsor, ku do të varroset në prani të familjes në faltoren Shën Xhorgjit, ku prehen edhe bashkëshorti i saj, Princi Philip dhe prindërit e saj.

Nën tingujt e saja të preferuara skoceze, eshtrat e mbretëreshës Elizabeth II u dërguan nga Londra, ku ajo kaloi pjesën më të madhe të jetës së saj, në pallatin mbretëror në qytetin e afërt Windsor, ku do të varroset pranë të shoqit dhe prindërit. Funerali i Mbretëreshës Elizabeth II është quajtur me të drejtë një “ngjarje globale” të cilën bota nuk e ka parë për dekada të tëra.

Qindra krerë shtetesh dhe qeverish nga e gjithë bota u mblodhën në Westminster Abbey në Londër për të nderuar mbretëreshën britanike, një monarke në fron për 70 vjet, mandati më i gjatë ndonjëherë në botë, i cili, përveç Britanisë së Madhe, shërbeu. si kreu i shtetit të 14 vendeve të tjera, por edhe i Komonuelthit, një organizatë që bashkon 54 vende, kryesisht pjesë e ish-Perandorisë Britanike

Presidenti amerikan Joe Biden me gruan e tij, kryeministri francez Emmanuel Macron, presidentë dhe kryeministra nga Zelanda e Re deri në Islandë, nga Afrika dhe Azia, të të gjitha ngjyrave, racave dhe përkatësive fetare – mirëpritën arkivolin me eshtrat e saj, nga Parlamenti i Westminsterit, deri në abacinw në Londër, ku merrnin pjesë anëtarët e familjes mbretërore, si dhe përfaqësues të shërbimeve dhe organizatave nga Mbretëria e Bashkuar.

Ata që shërbejnë do të dashurohen dhe kujtohen, ndërsa ata që janë kapur pas pushtetit dhe privilegjit do të harrohen. Dhe e falënderojmë, festojmë, angazhimin e saj të vazhdueshëm”.

Mbretëresha vdiq më 8 shtator, në Pallatin e saj Mbretëror të Balmoral në Skoci. Shumë analistë besojnë se prania e saj dhe detyrat shtetërore në 7 dekadat e fundit ishin “konstante” që bashkoi jo vetëm pjesët përbërëse të Mbretërisë së Bashkuar, Anglisë, Skocisë, Uellsit dhe Irlandës së Veriut, por ishte edhe “ngjitja” për 2.5. miliardë banorë të vendeve të Komonuelthit si dhe për pjesën tjetër të botës.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share