Turqia arreston 928 të dyshuar pas sulmit me bombë në Ankara

Policia turke ka arrestuar të paktën 928 persona të dyshuar për lidhje me luftëtarët kurdë dy ditë pas një sulmi vetëvrasës me bombë në kryeqytetin e Turqisë, Ankara.

Ministri i Brendshëm, Ali Yerlikaya, tha të martën se policia kreu bastisje në 64 provinca turke, duke arrestuar njerëz të dyshuar se ishin pjesë e “strukturës së inteligjencës” të Partisë së Jashtëligjshme të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK). Rreth 13,400 personel sigurie morën pjesë në operacione, tha ministri në postimet në platformën e mediave sociale X, duke shtuar se më shumë se 1,000 armë të paligjshme ishin sekuestruar.

Sinem Koseoglu i Al Jazeera tha se forcat e sigurisë synonin të arrestonin sa më shumë të dyshuar në operacione.

“Kjo nuk do të thotë se të gjithë këta persona do të arrestohen. Ky është vetëm paraburgimi i parë”, shpjegoi ajo, duke raportuar nga Stambolli.

Koseoglu tha se qëllimi i operacionit tregoi se policia kishte intensifikuar mbledhjen e informacionit mbi të dyshuarit e PKK. Ajo shtoi se qendra e bastisjeve të së martës është Sanliurfa, një qytet i madh juglindor në kufi me Sirinë, shkruan Aljazeera.com

PKK ka udhëhequr një rebelim të armatosur prej dekadash në Turqi dhe konsiderohet një organizatë “terroriste” nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian. Dhjetëra mijëra njerëz kanë vdekur që nga fillimi i konfliktit në 1984.

Të dielën, një kamikaz shpërtheu një mjet shpërthyes pranë një hyrjeje të Ministrisë së Brendshme turke, disa orë përpara se Presidenti Rexhep Tajip Erdogan të ishte caktuar t’i drejtohej parlamentit ndërsa po kthehej nga pushimet verore.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share