Turqia arreston 145 persona të dyshuar për lidhje me kurdët rreth sulmit në Ankara

Policia turke arrestoi rreth 145 persona në të gjithë vendin gjatë natës si të dyshuar për lidhje me Partinë e jashtëligjshme të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), njoftoi media shtetërore të martën, dy ditë pas një sulmi me bombë në Ankara për të cilin e mori përsipër grupi militant.

Të dielën, dy sulmues shpërthyen një bombë pranë ndërtesave qeveritare në Ankara, duke i vrarë të dy dhe duke plagosur dy oficerë policie. Grupi militant i jashtëligjshëm i Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) mori përgjegjësinë.

Turqia më pas kreu sulme ajrore mbi objektivat e militantëve në Irakun verior dhe arrestoi të dyshuarit në Stamboll gjatë natës, disa orë pasi PKK mori përgjegjësinë.

Operacionet e fundit të policisë u përqendruan në provincën juglindore të Turqisë, Sanliurfa.

466 operacione janë kryer kundër “njësive të inteligjencës” të grupit militant kurd PKK në të gjithë vendin, tha ministri i Brendshëm turk, Ali Yerlikaya, në platformën e mediave sociale X të martën. 55 të dyshuar janë arrestuar në 16 provinca, shtoi ai, shkruan Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share