Tetovë: Më 26 qershor mbahet Turneu i Dytë ndërkombëtarë në shah

Pritet që të marrin pjesë mbi 150 lojtar të shahut nga rajoni

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Në organizim  të klubit të shahut  “Anpasan”  dhe Shoqatës Kulturore “Vizion M” me organizator teknik Federata e Shahut e Maqedonisë Veriut më 26  qershor (e diel), në Tetovë, mbahet edicioni i dytë turneu ndërkombëtar i shahut, ku do të grumbullohen mbi 150 lojtarë më të mirë të shahut nga  rajoni.

Deri më sot pjesëmarrjen e kanë konfirmuar mbi 100 lojtar të shahut nga rajoni, por deri të dielën pritet që pjesëmarrjen e tyre ta konfirmojnë  mbi 150 shahista të cilët janë të ranguar  me pike të Federatës ndërkombëtare të Shahut (FIDE). Qëllimi është afirmimi i lojës së shahut në këtë nënqiell sidomos tek mosha e re ” tha Nazmidin Imeri kryetar i KSH “Anpasan”.

Ndër emrat më të njohur që do të jenë të pranishëm në këtë manifestim të shahut janë: Landi Pasku  kampion i Shqipërisë, Nderim Saraqi kampion i Kosovës, Nikolla Nikollovski, njëri ndër lojtarët më të mire të shahut në Maqedninë e Veriut dhe mjeshtër të tjerë nga Serbia, Bullgaria dhe vendet tjera të rajonit.

Turneu do të zhvillohet me sistemin zvicerian apo me nëntë xhiro sipas rregullave të FIDE-s. Arbitër kryesor do të jenë Sashko Llakinski një arbiter me liçencë ndërkombëtare dhe Burhanedin Misimi sekretar Federatës Kosovare të Shahut por do të ketë edhe pesë arbitra ndihmës.

Pë rekuizitat e shahut do do të përkujdesen organizatori dhe Federata e Shahut të RMV-së. Garat  e shut  do të mbahen në sheshin “Ilirija” në Tetovë. Hapja  solemne e  turneut është caktuar për në orën 10:00, të dielën më 26 qershor. Organizatori për më të mirët organizatori ka siguruar dhurata adekuate.

 

/KlanMacedonia/

Lexo gjithashtu
Total
0
Share