Tërmeti i dytë i fortë në Turqi: Momenti kur ndërtesa “zhduket” para syve të njerëzve (Video)

Këto pamje i përkasin momentit kur Turqia qendrore goditet nga një tjetër tërmet i fortë me magnitudë 7.5 të shkallës Rihter. Dy ndërtesa të tjera u shembën, njëra në Diyabakir dhe tjetra në Malatya, në rajonin lindor të Anatolias në Turqi.

Tërmeti në fjalë ra në orën 13:24 (me orën lokale), gjatë kohës që ekipet e kërkim-shpëtimit vijonin kërkimet për të mbijetuar nga lëkundjet vdekjeprurëse të tërmetit që ra në orët e para të kësaj të hëne.

Pamjet në fjalë u filmuan nga një dëshmitar, i cili kapi momentin kur ndërtesa rrëzohet e gjitha, ndërsa njerëzit largohen të tmerruar me vrap.

Të paktën 912 persona humbën jetën dhe mbi 5 mijë të tjerë mbetën të plagosur për shkak të tërmetit, që goditi Turqinë qendror në orën 04:17 të kësaj të hëne. Shifrat në fjalë u bënë të ditura nga presidenti turk Recep Tayyip Erdogan. Gjasat që shifrat të rriten janë të mëdha./tvklan.al

Lexo gjithashtu
Total
0
Share