Tensione në veri: Forca shtesë të Xhandarmerisë së Evropës

KURTI THIRRJE SERBËVE TË MOS BRAKTISIN INSTITUCIONET

Tensionet në veri kanë sjellë në Kosova forca shtesë të Xhandarmërisë së Evropës.

Janë 23 pjesëtarë të këtyre forcave që janë pjesë e kaarbinierëve italianë që kanë zbarkuar në Kosovë të martën mbrëma.

Sipas përfaqësuesit të  Lartë të BE-së , Jossepp Borrelli këto forca do të përkrahin  përkohësisht EULEX-in.

Ndërkohë kreu i AKI-së ka raportuar për gjendjen në veri në komisionin parlamentar të sigurisë.

U tha se ekziston mundësia e përshkallëzimit të situatës dhe se institucionet duhet të jenë të vëmendshme.

Ganimete Musliu – Kryetare e Komisionit për Mbikqyrjen e AKI-së

Kryeministri Albin Kurti në mbledhjen e qeverisë ka ftuar sërish qytetarët serb të veriut të mos braktisin institucionet.

Albin Kurti- Kryeministër i Kosovës

Gjatë së mërkurës dorëheqje kanë dhënë edhe  zyrtarët e lartë të komisioneve komunale zgjedhore në komunat veriore

Nga KQZ kanë thënë se kanë pranuar dorëheqjet dhe janë duke e trajtuar këtë cështje.

Përgatiti: Blerta Dalloshi Berisha

Lexo gjithashtu
Total
0
Share