Struga Trim Lum dorëzohet para Sllovan Bratisllavës, eleminohet nga garat e Ligës së Kampionëve

Kampioni i Maqedonisë së Veriut  në futboll Struga  Trim Lum  i dha fund  pjesëmarrjes  në eliminatoret e  Ligës së kampionëve  që në raundin e parë  pas  dy  humbjeve  4-2  në Bratisllavë dhe  2-1  në “biljanini Izvori” në Ohri .  Sfida  e dytë  që u  zhvillua  në Ohër   në tempetraturë  tropikale   vetëm dëshmoi se  skuadra  sllovake  ishte   favorite  absolute  ne  këtë përballje  edhe  pse   kampionët tanë  nuk  patë paraqitje  inferiore  përkundrazi  i  shënuan   tre  gola  kampionëve sllovak. Në ndeshejn e  siotme  skuadra  mysafire   kaloi  në epërsi  që në minutën e 9-të të pjesës së parë me golin e Vladimir Weiss, ndërsa   goli i  dytë  në minutën e 34  ishte  autogol i Kire Ristevskit.

Gjatë  90 minutave  vendasit  kriijuna  disa  raste  por që nuk u shfrytëzuan,, ndërs a gpolin e  nderit  e shënoi Bassirou Compaore  në minutën e 86-të. Pas  eliminimit nga  garat e Ligës së Kampionëve  Struga  Trim Lum vazhdon  garat  në Conferenc League, ndërsa Sllovan Bratislkavva  në xhiron e  dytë do të përballert me përballet me kampionët e Sllovenisë, NK Celje.

Kujtojmë  se  në raundin e parë të Ligës së Kampionëve  mbrë  u eliminuia edhe  kampioni i Kosovës FC Ballkani pësoi nga kampioni  Andorës  me  penalti,  pasi  në ndeshje e rregullta  pësoi  2-1  aq sa  fitoi javën e kaluar në Andorë, nga  skuadra e UE Santa Coloma,  ndërsa  kampioni i Malit të Zi Deçiqi  u eliminuar nga  ekipi TNS  i Uellsit edhe pse luajti me barazim 1-1 , por në ndeshjen e parë pësoi 3-0. Të tre  ekipet  shqiptare  të vendeve përkatëse  vazhdojnë garimin në UEFA Conferenc League. /tvklan.mk