Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës: Amerikanët dhe rusët fluturojnë në ISS

Edhe në kohë tensionesh politike është e mundur të bëjmë diçka së bashku, tha astronauti amerikan Rubio përpara se të nisjt në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës. Ai nuk ka diskutuar për Ukrainën me dy shokët rusë.

Pavarësisht nga agresioni rus në Ukrainë, një amerikan dhe dy rusë sot fluturuan së bashku në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS). Tre burrat u nisën nga baza ruse hapësinore në Baikonur, në Republikën e Kazakistanit, me një raketë Soyuz. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia ruse e hapësirës Roscosmos.

Ky është fluturimi i parë i përbashkët që nga fillimi i agresionit rus në Ukrainë më 24 shkurt. Në tetor, kozmonautja ruse Anna Kikina gjithashtu duhet të fluturojë nga Shtetet e Bashkuara në ISS. Këto dy fluturime duhet të japin shpresë për bashkëpunim të vazhdueshëm në ISS. Rusia së fundmi njoftoi synimin e saj për t’u tërhequr nga projekti pas vitit 2024. Asnjë datë specifike nuk është shpallur deri tani.

Pajisjet e karburantit në bord

Përveç ekipazhit, kapsula Soyuz bart gjithashtu 120 kg pajisje furnizimi për ISS – për shembull sende higjienike dhe mjekësore, pajisje shkencore dhe objekte personale të astronautëve. Për kozmonautin rus Sergei Prokopjew, ky është fluturimi i dytë drejt ISS, për kolegun e tij Dmitri Petelin dhe astronautin amerikan Frank Rubio, është hera e parë.

“Programi është mjaft i ngarkuar – përveç ankorimit të shpejtë, janë planifikuar pesë shëtitje në hapësirë,” tha Prokopjew përpara nisjes së misionit të 68-të të ISS. Ai shtoi se janë planifikuar 48 eksperimente – duke përfshirë ato me një printer 3D pa peshë. Figura të ndryshme duhet të shtypen nga materiale të ndryshme.

Të tre nuk flasin për luftën

“Është një nder për mua të eci në gjurmët e astronautëve të lashtë”, tha astronauti i NASA-s Rubio. Sipas tij, hapësira është një mundësi për të arritur diçka së bashku, edhe në kohë tensionesh politike.

Ekipazhi me sa duket nuk ka folur më parë për luftën. Të tre e bënë të qartë se do t’i merrte më shumë malli për familjet e tyre gjatë gjashtë muajve në ISS.

Në ISS tashmë janë tashmë komandanti i ekspeditës së 67-të, Oleg Artemiev, kozmonautët Denis Matveyev dhe Sergej Korssakow, astronautët e NASA-s Bob Hines, Kjell Lindgren, Jessica Watkins dhe italiania Samantha Cristoforetti nga Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA). Ata rrotullohen në orbitë rreth 400 kilometra mbi tokë. /DW

Lexo gjithashtu
Total
0
Share