Sot në mesditë në Kuvend takohen liderët politik në RMV

Gati të gjitha partitë politike i janë përgjigjur pozitivisht ftesës së kryeministrit Dimitar Kovaçevski për takimin e liderëve që pritet të mbahet në Kuvend sot në mesditë.

Takimi i thirrur nga, Kovaçevski, organizohet me qëllim të hapjes së diskutimit për të ardhmen evropiane të Republikës së Maqedonisë së Veriut, por edhe për vendimet që në periudhën e ardhshme duhet të merren në Kuvend me një konsensus politik dhe social.

Lideri i VMRO-së Hristijan Mickoski së pari hezitoi që të shkonte në takim, por më pas pranoi. Ai tha se do të shkojë që të diskutojë për krizën ekonomike dhe energjetike, e sa për ndryshimet Kushtetuese, ai tha se qëndrimi i VMRO-së dihet.

“VMRO-DPMNE nuk mbështet ndryshime kushtetuese në këtë format”, theksoi Mickoski.

Ndërkaq, Kryetari i Partisë e Majta, Dimitar Apasiev, tha se nuk do të marrë pjesë në mbledhjen e liderëve të hënën të thirrur nga kryetari i LSDM-së dhe kryeministri Dimitar Kovaçevski.

”Ata nuk mund të negociojnë me ne si me VMRO-DPMNE-në. Ne jemi një arrë e fortë” – tha Apasiev.

Ndërkaq, liderët e partive politike shqiptare kanë konfirmuar pjesëmarrjen në takim dhe kanë paralajmëruar se kur të hapet kushtetuta do të kërkojnë që nga aty të hiqet 20 përqindëshi për shqiptarët, përveç nga Lëvizja BESA e cila sot pritet të del me njoftim zyrtarë se a do të merr pjesë në takim.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share