Sofje: Prej sot kthehen maskat kundër Kovid-19 në këto vende

Masa të reja për koronavirusin nga sot në Sofje – maska ​​në spitale, shtëpi sociale, barnatore dhe optikë. Masat bëhen masa të rekomanduara për mbajtjen e maskave edhe në transportin publik, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Sofja.

Për momentin masat janë futur vetëm në Sofje, pritet që brenda pak ditësh të publikohen rregulla të ngjashme edhe nga inspektoratet e tjera rajonale shëndetësore në Bullgari.

Mediat elektronike lokale raportojnë se përqindja e personave të infektuar me koronavirus në Bullgari është në rritje. Pothuajse 2,300 raste të reja janë regjistruar në 24 orët e fundit nga mbi 9,200 teste, me afër 25 për qind të tyre me mostra pozitive. 7 persona humbën jetën. Mbi 63 për qind e të infektuarve të rinj nuk janë vaksinuar kundër Kovid-19, sipas të dhënave zyrtare të autoriteteve shëndetësore në Bullgari.

Drejtoresha e Qendrës Kombëtare për Sëmundjet Infektive dhe Parazitare, Iva Hristova, komentoi se tani është koha për të vendosur masa kundër epidemisë, pasi kjo do të ngadalësojë rritjen e pacientëve të rinj dhe përhapjen e Kovid-19. Ajo tha se një tjetër rritje e koronavirusit pritet brenda disa javësh rreth fundit të gushtit.

Fakti që në verë ka valë pas vale, sipas saj, dëshmoi se sa i qëndrueshëm është virusi dhe lloji i tij BA 5.

Matematikani i njohur Nikolai Vitanov, i cili ishte konsulent në Shtabin Kombëtar kundër kovid-19 në Bullgari. në fillim të pandemisë, ai komentoi se kishte një numër të madh të të infektuarve të rinj në Sofje, Varna dhe Burgas.

Sipas tij, shkak për këtë rritje është importi i këtij lloji të virusit nga Greqia. Sipas përllogaritjeve të tij bazuar në të dhënat zyrtare për personat e sapo infektuar, 5 për qind e qytetarëve bullgarë që kanë shkuar me pushime në Greqi kthehen të infektuar. Në Varna dhe Burgas ka një grumbullim të madh të njerëzve dhe për këtë, sipas Vitanov, rastet janë në rritje. Aktualisht 100 persona infektojnë 126, çka sipas tij do të thoshte se epidemia po rritet.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share