Shtetasi amerikan kalon në Korenë e Veriut nga Koreja e Jugut, pa autorizim

Një shtetas amerikan ka kaluar nga Koreja e Jugut në Korenë e Veriut pa autorizim, sipas Komandës së OKB-së në rajon.

Ai tha se ai ishte në një turne në Zonën e Përbashkët të Sigurisë, fshati kufitar në zonën e çmilitarizuar që ndan dy Koretë, shkruan Skynews, transmeton Klankosova.tv.

Më pas ai kaloi në Korenë e Veriut pa autorizim.

“Një shtetas i SHBA-së në një turne orientues JSA kaloi, pa autorizim, vijën e demarkacionit ushtarak në Republikën Popullore Demokratike të Koresë (DPRK)”, shkroi Komanda e OKB-së në Twitter.

“Ne besojmë se ai është aktualisht në paraburgim në DPRK dhe po punojmë me homologët tanë të KPA-së për të zgjidhur këtë incident”. /EO

Lexo gjithashtu
Total
0
Share