Shqipëria mposht Azerbajxhanin me rezultatin 3-1 dhe mbyll përgatitjet në Austri për EURO 2024

Shqipëria fitoi edhe ndeshjen e dytë miqësore ndaj Azerbajxhanit në “Haladas Sportkomplexum” me rezultatin 3-1. Kuqezinjtë dominuan takimin dhe golat i shënuan Nedim Bajrami, Rey Manaj dhe Qazim Laçi.

Shqipëria e nisi me këtë formacion titullar sfidën ndaj Azerbajxhanit: Thomas Strakosha (GK), Elseid Hysaj, Arlind Ajeti, Berat Gjimshiti (C), Mario Mitaj, Kristjan Asllani, Ylber Ramadani, Nedim Bajrami, Taulant Seferi, Jasir Asani dhe Armando Broja.

Shqipëria dominoi takimin që në startin e ndeshjes dhe kuqezinjtë e gjetën rrugën e rrjetës në minutën e 11-të. Nedim Bajrami realizoi një supergol falë një goditje të fortë dhe të befasishme nga jashtë zone.

Në vijim djemtë qarkulluan lojën dhe sërish u shfaqën rrezikshëm në portën kundërshtare. Pjesa e parë u mbyll 1-0.

Fraksioni i dytë nisi me katër zëvendësime për Shqipërinë. Nga fusha e lojës dolën Asani, Broja,  Mitaj e Gjimshiti dhe u aktivizuan Arbër Hoxha, Rey Manaj, Naser Aliji e Enea Mihaj.

Minutat e para të pjesës së dytë ishin më të mira për Azerbajxhanin por mbrojtja dhe Strakosha larguan rrezikun. Në vijim u aktivizua edhe Qazim Laçi i cili shërbeu saktë për Manajn në të 64-ën, por goditja e tij u ndal nga portieri kundërshtar.

Shqipëria realizoi edhe golin e dytë në minutën e 81-të me Rey Manajn. Sulmuesi kuqezi gjeti rrugën e rrjetës pas asisit të Naser Alijit.

Kuqezinjtë shënuan edhe të tretin në të 87-ën me Qazim Laçin. Bajrami spektakolar shërbeu saktë për Laçin, i cili e dërgoi topin në rrjetë.

Ndërsa Azerbajxhanin shënoi një gol në fundin e takimit me Gurbanli. Ndeshja u mbyll me fitoren e Shqipërisë 3-1.

Kjo ishte edhe miqësorja e dytë e Shqipërisë në prag të Kampionatit Europian “Gjermani 2024”, teksa nesër kuqezinjtë do të udhëtojnë drejt Dortmundit ku do të akomodohen në kampin bazë gjatë ditëve të qëndrimit për finalet e “EURO 2024” në SportCentrum Kaiserau.