Shërbimet ruse qëndrojnë pas sulmeve kibernetike në Mal të Zi

Disa shërbime ruse qëndrojnë pas sulmit të fundit kibernetik ndaj institucioneve malazeze.

Ishte një sulm që nuk ishte kryer askund tjetër, konfirmo Agjencia e Sigurisë Kombëtare (ANB), me vlerësimin se është kulmi i një lufte hibride, raporton vijesti.me.

U sqarua se metodologjia e sulmit është karakteristikë e shërbimeve ruse. Kryeministri në mandatin teknik, Dritan Abazoviq ka vlerësuar se sulmet e fundit kibernetike ndaj serverëve të Qeverisë janë të motivuara politikisht, duke thënë se këto janë sulme shumë të rënda.

“Për mendimin tim modest, ky është një sulm i motivuar politikisht. Vetëm për të qenë përsëri si një psikik, ky është një sulm që ndodhi disa orë pas votimit të mosbesimit ndaj qeverisë. Duan ta shtyjnë vendin në destabilitet dhe probleme. Nuk e kuptoj, nuk e di nëse është problem intelekti apo morali, nuk mund ta pranoj”, shtoi ai.

Abazoviq ka falënderuar edhe partnerët ndërkombëtarë, të cilët, siç tha ai, që nga mëngjesi i së shtunës kanë qenë një mbështetje e madhe për institucionet e sistemit në ekspozimin e sulmeve dhe mbrojtjen e të dhënave të qytetarëve.

“Të dhënat personale të popullatës tani për tani janë plotësisht të sigurta dhe të gjitha sulmet e drejtpërdrejta ndaj Qeverisë dhe institucioneve të saj janë shtypur, por ka edhe institucione të tjera të sistemit që përjetuan një sulm të ri”, tha ai.

Ndryshe, Mali i Zi është një ndër shtetet që i ka vendosur sanksione shtetit rus pas pushtimit të Ukrainës.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share