Rusia po përgatit ofensivë të gjerë ushtarake në Ukrainë

Rusia po përgatitet për një ofensivë të gjerë mbi të gjithë territorin e Ukrainës. Mbrojtësit ukrainas luftuan të shtunën për të kontrolluar forcat ruse përgjatë disa fronteve, thanë zyrtarët vendas, ndërsa Shtetet e Bashkuara i kërkuan Kinës të rreshtohej me Perëndimin për të kundërshtuar pushtimin pas një takimi të keq të G20.

Një sulm me raketa në qytetin verilindor të Kharkivit plagosi tre civilë, tha guvernatori i tij, megjithëse sulmet kryesore të Rusisë u përqendruan në juglindje të qytetit në Luhansk dhe Donetsk.

Ministria e Mbrojtjes e Britanisë tha se Moska po grumbullonte forca rezervë nga e gjithë Rusia pranë Ukrainës.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, tha se ushtria ruse kishte shënjestruar civilët me qëllim. Zelensky gjithashtu shkarkoi disa nga të dërguarit e lartë të Kievit jashtë vendit, duke thënë se kjo ishte pjesë e “praktikës normale diplomatike”.

Ai tha se do të emërojë ambasadorë të rinj në Gjermani, Indi, Republikën Çeke, Norvegji dhe Hungari. Zelensky u ka kërkuar diplomatëve të tij që të grumbullojnë mbështetjen ndërkombëtare dhe armët e nivelit të lartë për të ngadalësuar përparimin e Rusisë.

Klan News

Lexo gjithashtu
Total
0
Share